Rođeni kroz brojeve u prvom dijelu sezone BH Telecom Premijer lige BiH 2019/20

10.12.2019.

Za vikend koji je ostao iza nas spuštena je zavjesa na jesenji dio BH Telecom Premijer lige BiH za sezonu 2019/20. U nastavku donosimo par statističkih podataka prvog dijela sezone.

Velež je u 19 odigranih kola osvojio 25 bodova. Upisao je 7 pobjeda, 4 remija i 8 poraza uz gol razliku 21:22. Jesenji prvak, FK Sarajevo, osvojilo je 11 bodova više (36), dok Rođeni od Čelika koji zauzima 11. mjesto imaju 9 bodova prednosti (16).

Imajući u vidu samo zadnjih 16 utakmica, odnosno od kada je Feđa Dudić preuzeo Rođene, osvojeno je svih 25 bodova uz gol razliku 19:16. Kako bi se još bolje primjetio uspjeh Veleža, u navedenom periodu najviše bodova osvojio je Borac (31), Sarajevo (29), dok su Željezničar, Tuzla i Zrinjski osvojili 28 bodova. Ispred Veleža je još samo Radnik sa 26 bodova.

Velež je u prvom poluvremenu postigao 8, a u drugom 13 golova. Najviše golova Rođeni su dali u periodu od 61. do 70. minute (4 gola), te od 81. do 90. minute (4 gola).

Velež je u prvom poluvremenu primio 8, a u drugom 14 golova. Najviše golova primljeno je u periodu od 51. do 60. minute (6 golova), te od 11. do 20. minute (4 gola).

Kao domaćini, Rođeni su u 9 utakmica upisali 3 pobjede, 2 remija i 4 poraza, uz gol razliku 10:12, te tako zauzimaju 9. mjesto, kada su domaće utakmice u pitanju. Najviše “domaćih” bodova osvojili su Borac i Sarajevo (24), te Tuzla i Zrinjski (23). Sve navedene ekipe odigrale su 10 domaćih utakmica, osim FK Sarajevo, koji je odigrao 9 utakmica.

Kao gosti, Rođeni su u 10 utakmica upisali 4 pobjede, 2 remija i 4 poraza, uz gol razliku 11:10, te su tako druga najbolja gostujuća ekipa sa 14 osvojenih bodova. Najbolji gost je FK Željezničar sa 15 bodova iz 9 utakmica. Nakon njih, slijedi Radnik i Sarajevo sa 12 bodova iz 10 utakmica.

Najbolji strijelac ekipe je Brandao sa 9 golova, a prati ga Fajić sa 3 gola, dok su najbolji strijelci Premijer lige Krpić i Ubiparip sa 12 golova. Ispred Brandaa su još Vranješ sa 11, te Ahmetović sa 10 golova. Za Rođene su još pogađali Zvonić, Ćivić i Vehabović (svi po 2 gola), dok su po jedan gol dali Berisha, Ćosić i Zeljković.

Kada su asistencije u pitanju, Fajić je skupio 4, s tim da su dvije upisane na način da su nakon njegovog udarca i odbrane golmana, Brandao (protiv Tuzla Citya) i Zvonić (protiv Zrinjskog) proslijedili loptu u mrežu. Tri asistencije je skupio Ćosić, dok po dvije imaju Behram i Vehabović. Po jednu su skupili Brandao, Ćivić, Hasanović, Zvonić i Cvijanović.

Kada su nastupi u pitanju, svih 19 nastupa skupili su Brandao (1.675 minuta) i Zvonić (1.518). Po 18 nastupa imaju Bobić (1.620), Ćosić (1.266), Vehabović (1.246) i Behram (796). Zatim sa 17 nastupa slijede Zeljković (1.412) i Fajić (1.399), dok po 16 imaju Manev (1.440), Dario (1.290) i Ćivić (1.085).

Dino Hasanović je skupio 15 nastupa (1.283), Urdinov 11 (975), Kalezić 10 (309), Berisha 9 (404), Cvijanović 7 (191), Samardžić 6 (254), Osmić 5 (260). Po tri nastuap imaju Ovčina (145) i Kuduzović (26), Alagić je upisao dva nastupa (17), dok po jedan nastup imaju Marques (90) i Bogdanović (90). Svoje prve minute u okviru Premijer lige BiH čekaju Mrgan, Alikadić, Dudić, Mandžuka i Aličić.

Kada je disciplina u pitanju, Velež je dobio 42 žuta kartona i dva crvena kartona, te je na Fair play tabeli na 4. mjestu. Ispred su FK Radnik, FK Borac i FK Tuzla City.

Kada je posjeta u pitanju, Rođeni su četvrta najgledanija ekipa. Utakmice Veleža, po Comet sistemu, gledalo je ukupno 57.720 gledalaca. Od toga, devet domaćih utakmica posmatralo je 27.500 gledalaca. Ispred su Željezničar (98.282), Sarajevo (84.767) i Borac (61.000). Iza Veleža slijede Zrinjski (54.820) i Sloboda (50.181).

Ovim putem se još jednom zahvaljujemo svojim vjernim navijačima koji su na svakom terenu bili naš 12. igrač. Sada slijedi zimska pauza, a nastavak sezone zakazan je za 10.01.2020. godine, kada će trener Feđa Dudić izvršiti prozivku igrača.

Prva službena utakmica, u okviru 20. Kola BH Telecom Premijer lige BiH na rasporedu je 22.02.2020. godine, kada u Mostar dolazi FK Zvijezda 09.