Derbi starih rivala pripao Sarajevu

23.11.2019.

U Mostaru je danas na stadionu Rođeni odigrana utakmica 17. kola BH Telecom Premijer lige BiH između FK Velež i FK Sarajevo. Nakon 90 minuta sportske borbe na terenu, Sarajevo je upisalo pobjedu rezultatom 1:2.

Rođeni su danas istrčali u sljedećem sastavu: Bobić – Dario, Zvonić, Manev, Urdinov – Zeljković, Ćosić, Ćivić, Vehabović – Brandao, Fajić. Na klupi su bili Bogdanović, Mrgan, Kuduzović, Osmić, Behram, Cvijanović, Samardžić.

Za Sarajevo danas su igral: Džafić, Hodžić, Šabanović, Gavrić, Ahmetović, Rahmanović, Velkoski, Šerbečić, Dupovac, Tatar, Oremuš.

Prvo poluvrijeme donijelo je bolju igru Sarajeva, koji su od prve minute prijetili golu Veleža. Tatar je pokušao u 8. i 11. minuti, da bi u 13. minuti Velkoski nakon asistencije Ahmetovića doveo goste u vodstvo. U 27. minuti povrijeđenog Zeljkovića zamjenio je Osmić.

Rođeni su odgovorili preko Brandaa, ali odbrana Sarajeva izbija loptu u korner. Nakon toga, Rahmanović je zaprijetio, a Bobić odlično brani. U 41. minuti Tatar je zatresao okvir gola Veleža, da bi pred kraj poluvremena Ćivić pokušao, ali bez promjene rezultata. Tako se na odmor otišlo sa prednošću Sarajeva.

Rođeni su dobro otvorili drugo poluvrijeme, te preko Fajića i Brandaa opasno zaprijetili, ali je Džafić bio na visini zadatka. Ipak, Sarajevo opet pogađa mrežu Veleža, ovaj put sa penala u 59. minuti, kojeg je izborio Rahmanović, iako je ostala velika dvojba da li je prije toga Ahmetović igrao rukom ili ne. Siguran sa penala bio je Tatar.

Nakon gola izvršena je druga izmjena u timu Veleža. Umjesto Ćosića u igru je ušao Cvijanović. Rođeni su se vrlo brzo uspjeli vratiti u igru golom Ćivića u 62. minuti, te tako krunisali puno bolju igru u drugom poluvremenu. U 69. minuti Fajić i Cvijanović su zaprijetili golu Džafića, ali bez promjene rezultata.

Rođeni su svim silama pokušavali da dođu do drugog gola, tako da je i Zvonić otišao u vrh napada. To je ostavilo dosta prostora pozadi, koje je Sarajevo pokušalo ugroziti u par navrata brzim kontrama, ali je odbrana Veleža uspjevala sačuvati svoju mrežu.

U 88. minuti sporna situacija pred golom Sarajeva. Šabanović prekršajem zaustavlja Fajića, po mnogima u 16-ercu, ali sudija Živković pokazuje da je prekršaj bio van 16-erca, a Šabanoviću pokazuje crveni karton. Iz istog prekida odbrana Sarajeva blokira pokušaj Vehabovića.

Na kraju, Rođeni nisu uspjeli doći do drugog gola, kojeg su po prikazanom u drugom poluvremenu zaslužili, ali to je fudbal. U narednom 18. kolu Rođeni putuju u Bijeljinu kod ekipe Radnika.